web analytics

Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

Premii din Țară pentru laureații concursului „Ars Adolescentina”

Iulia Modiga 20 decembrie 2016 1

 

Laureaţii concursului republican „Ars Adolescentina”, etapa creaţie literară proprie – 2016, secțiunea dedicată poeziei, vor fi premiați vineri, ora 11:00, la Biblioteca Publică „Ovidius” din Chișinău.

Sursă foto: trm.md

Sursă foto: trm.md

Redăm lista integrală a câștigătorilor:

Premiul Mare (liceu) ”Fraţii Golescu” – CECAN Gheorghe, cl.XI-a C, L.T.”M.Eminescu”, or.Bălţi
Premii carte
a.Bulboacă Silvia, Colegiul Naţional de Comerţ al ASEM
b.Pîntea Mirela, cl.XII-a, L.T.”Gheorghe Asachi”, Ungheni
c.Arapan Nicoleta, cl.XII-a, L.T.”Ion Vatamanu, Străşeni
d.Vizitiu Ana, cl.XII-a, L.T.”A.Mateevici”, Pîrliţa, Ungheni
e.Tomescu Vlada, cl.X-a, L.T.”Mihai Eminescu”, or.Cimişlia
f.Matviiciuc Nadejda, cl.X-a, L.T.”Ion Creangă”, s.Otac, r.Rezina
g.Timon Ema, cl.XII-a, L.T.Cruglic, s.Ohrincea, r.Criuleni
j.Bîtcă Daniela, cl.XII-a, L.T.Puhoi, r.Ialoveni

Premii Acţiunea 2012 

1.Diaconu Irina, cl. X-a, L.T.”Vasile Alecsandri”, or.Ungheni
2.Ciuhrii Vlad-Alexandru, Centrul de Excelenţă în Informatică, an.II.
2.Munteanu Viorica, cl.XU-a, L.T.”Mircea Eliade, Nisporeni
3.Ostahii Tatiana, cl.XII-a, L.T.Ruseştii Noi, r.Ialoveni
3.Lungu Marinela, cl.XI-a A, L.T.”Ion Creangă”, or.Făleşti
3.Gavriliţă Anastasia, cl. a X-a B, L.T.”Mihail Sadoveanu”, or.Călăraşi
4.Pociumban Nadejda, cl.XI-a, L.T.Balatina (s.Cobani), r.Glodeni
4.Iovu Adrian, cl,XI-a, L.T.”Aurel David”, s.Bardar, r-nul Ialoveni
4.Talai Vlada, cl.XI-a, L.T.”Mihai Eminescu”, orDrochia
4.Gherciu Parascovia, cl.XI-a, L.T.”Evrica”, or.Rîbniţa
4.Postovan Teodora, cl.XI-a, L.T.”B.P.Hasdeu”, or.Drochia
4.Adam Lucia, cl.XII-a, L.T.”Mircea Eliade”, Nisporeni
4.Trifan Nicoleta-Tatiana, cl.XI-a, L.T.”Mihail Sadoveani”, or.Călăraşi
4.Meşină Ana, cl.XII-a, L.T.Ruseştii Noi, r.Ialoveni
4.Gonţa Camelia, cl.XII-a, L.T.”Ştefan cel Mare”, R.Şoldăneşti
4.Pripa Mădălina, cl.XI-a, L.T.Pelinia, r-nul Drochia
4.Florea Doina, cl.XI-a, L.T.”Constantin Stere”, or.Soroca
4.Crucerescu Cristi, cl.X-a, L.T.”Ion Vatamanu, Străşeni

Premiul Mare (gimnaziu) ”Fraţii Golescu” – Barbuţă Marius, cl.IX-a, GMN “Grigore Vieru”, Iurceni, Nisporeni

Premii CARTE
a.Sava Victoria, cl.IX-a, L.T.”Aurel David”, s.Bardar. r.Ialoveni
b.Bidiuc Ana, cl.VIII-a, gmn “Mitropolit Gurie Grosu”, s.Nimoreni, r-nul Ialoveni
c.Gorbatiuc Ana-Gabriela, cl.VIII-a, L.T.”Mihai Eminescu”, or.Bălţi
d.Vizitiu Tina, cl.VIII-a, gmn.Miciurin, r.Drochia
e. Cozonac Gabriela, cl.IX-a, gmn “Luceafărul”, s.Delacău, r.Anenii Noi
f.Caburgan Ruslana, cl.IX-a, gmn “Mihai Sîrghi”, s.Cioburciu, r.Ştefan Vodă
g.Trofimov Ionela, cl.IX-a, gmn “Vasile Alecsandri”, s.Drăgăneşti, r-nul Sîngerei

Premii Acţiunea 2012

1.Chiriac Andreea, cl.IX-a, L.T.”Constantin Stere”, or.Soroca
2. Pozneacov Liuba, cl.VIII-a, gmn Oneşti, r-nul Hînceşti
2.Chiriac Nicoleta, cl.VII-a, gmn Oneşti, r-nul Hînceşti
3. Sîrghi Doina, cl.IX-a, gmn Vărăncău, r.Soroca
3. Stoica Florentina, cl.IX-a, gmn. “Grigore Vieru”, Iurceni, Nisporeni
3.Raba Paula, cl.VII-a, gmn. “Sergiu Rădăuţan”, s.Iezărenii vechi”, r.Sîngerei
4.Iarmolovici Anastasia, cl.VIII-a, L.T.Sculeni
4.Tacu Diana, gmn.Sagaidac, r.Cimişlia
4.Magaleas Sabina-Sofia, cl.VII-a, gmn “Viorel Cantemir”, s.Sofia, r.Drochia
4.Guţu Cristina, cl-IX-a, gmn Vărăncău, r.Soroca
4.Babii Petru, cl.IX-a, L.T.”B.P.Hasdeu”, (s.Ţarigrad), or.Drochia
4.Morari Laura, cl.VIII-a, L.T.”Petru Rareş”, or.Soroca
4.Hadîrcă Carmelina, cl.IX-a, gmn Colicăuţi, r.Briceni
4.Procopenco Adriana, cl-VII-a, gmn “Ion Creangă”, s.Ermoclia, r.Ştefan Vodă
4. Şevciuc Mădălina, cl.VIII-a, L.T.”Alecu Russo”, s.Sîngereii Noi, r.Sîngerei

Premiul Speranţelor

1.Bezer Cătălina, cl.VI-a, gmn “Mihai Eminescu”
2.Rudei Călin, cl.VI-a, L.T. ”Petru Rareş”, or.Soroca

Concursul de creație „Ars Adolescentina” se află la cea de-a XV-a ediție.

Comentarii de pe Facebook

comments

One Comment »

  1. Marghita dela Cetatea Hotin 21 decembrie 2016 at 05:22 - Reply

    ARS POETICA DACICA
    ———————————————-
    983.
    AL MEU NUME este sfânt
    eu pe tine te avânt
    984.
    al meu nume nu se spune
    e din cronici vechi stră-bune

    985.
    al meu nume tu să-l porți
    o să ajungi la cele porți
    986.
    al meu nume e pre-nume
    și e plin de bune glume
    987.
    al meu nume este ‘n Cer
    eu nimic deloc nu cer
    988.
    al meu nume este ‘n voi
    printre pietre l-am scris noi
    989.
    al meu nume tu să-l cânți
    toată lumea s-o încânți
    990.
    al meu nume este viața
    și topește toată ghiața
    991.
    al meu nume este munte
    toate cele să înfrunte
    992.
    al meu nume e Iubirea
    și vă aduc eu Bună-Știrea
    993.
    al meu nume încălzește
    sufletul vă netesește
    994.
    al meu nume ‘n tine porți
    pentru tine, că-i din sorți
    /de izbândă/
    995.
    al meu nume este starea
    peste vremuri ne-uitarea
    996.
    al meu nume ți l-am dat
    să nu fii tu ne-uitat

    997.
    Al meu nume e Zalmox
    restul toate sunt pe dos !
    998.
    Al meu nume e Zalmox
    Cerul rupt eu o să-l cos
    999.
    Al meu nume e Zalmox
    vechi inscripții nu s-au ros
    1000.
    Al meu nume e Zalmox
    EU VĂ STRIG UN S.O.S !

Leave A Response »