web analytics

Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

Chișinăul și Bucureștiul, orașe conduse de primărițe. Cine este noul edil al capitalei Rep. Moldova

Liviu G. Stan 6 noiembrie 2017 0

 

Silvia Radu este noul primar al Chișinăului. Numirea a avut loc în urma unei întorsături neașteptate se situație, transmite 10TV.

Silvia Radu

Fostul primarul general interimar, Nistor Grozavu, a anunțat că se retrage din funcția pe care o exercita și i-a numit pe cei doi viceprimari: Silvia Radu și Ruslan Codreanu.

Silvia Radu a fost desemnată viceprimarul care preia atribuțiile lui Grozavu și este, practic, primarul interimar al Chișinăului.

Din 1817, Chișinăul nu a avut niciodată o femeie ca primar. Iată lista de până în prezent:

1817 – 1821 – Anghel Nour
1825 – 1830 – Dimitrie Lovcinski
1831 – 1833 – Stavru Dimu
1834 – 1836 – Dimitrie Lovcinski
1837 – 1839 – Pantelimon I. Sinadino (prima oară)
1840 – 1842 – Pantelimon I. Sinadino (a doua oară)
1843 – 1845 – Dimitrie Lovcinski
1846 – 1848 – Dimitrie Durdufi
1849 – 1854 – Dimitrie Mincu (prima oară)
1855 – 1858 – Anghel Nicolau
1858 – 1860 – Dimitrie Mincu (a doua oară)
1861 – 1866 – Dimitrie Mincu (a treia oară)
1867 – 1869 – Adam Krijanovski
1870 – 1871 – Pavel Gumalic
1871 – 1877 – Clemente Șumanski
1877 – 1903 – Carol Schmidt
1903 – 1904 – Pantelimon V. Sinadino (prima oară)
1904 – 1905 – Leopold Siținski
1905 – 1907 – Pantelimon V. Sinadino (a doua oară)
1909 – 1910 – Pantelimon V. Sinadino (a treia oară)
1910 – 1917 – Iulian Levinski (prima oară)
1917 – 1918 – Alexander Schmidt (fiul lui Carol Schmidt)
1918 – 1919 – Vladimir Hertza
1919 – 1920 – Teodor Cojocaru
1920 – 1922 – Iulian Levinski (a doua oară)
1922 – 1923 – Vasile Bârcă (prima oară)
1923 – Gherman Pântea (prima oară)
1923 – 1924 – Nicolae Bivol (prima oară)
1924 – 1925 – Vasile Bârcă (a doua oară)
1925 – 1926 – Nicolae Bivol (a doua oară)
1926 – 1927 – Sebastian Teodorescu
1927 – 1928 – Gherman Pântea (a doua oară)
1928 – 1931 – Ion Negrescu
1931 – 1932 – Constantin Ionescu
1932 – Gherman Pântea (a treia oară)
1932 – 1933 – Dimitrie Bogos
1933 – 1937 – Ion Costin
1937 – 1938 – Alexandru Sibirski (primar-girant)
1938 – Constantin Dardan
1938 – Reinhold Scheibler
1938 – 1940 – Vladimir Cristi
1941 – Anibal Dobjanski
1944 – 1946 – Nicolae Vizitei
1946 – 1950 – Dumitru Smirnov
1950 – 1953 – Constantin Sablin
1953 – 1955 – Anatol Mariutin
1955 – 1959 – Boris Tanașevschi
1959 – 1961 – Macar Godoba
1961 – 1966 – Mihail Dieur
1966 – 1970 – Anatol Damaschin
1970 – 1973 – Ion Cuschevici
1973 – 1975 – Vladimir Zaharov
1975 – 1981 – Nicolae Uzun
1981 – 1985 – Vladimir Semionov
1985 – 1987 – Mihail Platon
1987 – 1989 – Ion Guțu
1989 – 1990 – Vladimir Dobrea
1990 – Mihai Severovan
1990 – 9 august 1994 – Nicolae Costin
9 august 1994 – 18 aprilie 2005 – Serafim Urechean
28 aprilie 2005 – 25 ianuarie 2007 – Vasile Ursu
25 ianuarie – 18 iunie 2007 – Veaceslav Iordan
18 iunie 2007 – prezent – Dorin Chirtoacă.

 

 

Comentarii de pe Facebook

comments

Leave A Response »