• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

R. Moldova și România, acord cu Amazon Web Services pentru creșterea nivelului de securitate cibernetică

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
5 mai 2023
in Actual, Economic
0
MAI din România și MAI din Republica Moldova, planuri comune de viitor
0
SHARES
123
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării al Republicii Moldova, împreună cu Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării din România, au semnat un Memorandum de Înțelegere cu Amazon Web Services pentru transferul de bune practici și cunoștințe în domeniul Cloud computing și noilor tehnologii, dezvoltarea de soluții digitale, precum și implementarea proiectelor comune de transformare digitală.

„ Acest acord reprezintă un nou pas al Republicii Moldova către transformarea digitală pe care o urmărim. Vom asigura îndeplinirea obligațiilor Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării Republicii Moldova și vom lucra în direcția atingerii obiectivului general al acordului”, a subliniat viceprim-ministrul, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba.

Astfel, Guvernele de la Chișinău și București, cu sprijinul Amazon Web Services, vor lucra împreună pentru a valorifica expertiza globală și soluțiile digitale ale AWS. Acest lucru va ajuta la facilitarea dezvoltării inițiativelor comune ale României și Republicii Moldova legate de transformarea digitală a celor două state și creșterea nivelului de securitate cibernetică.

„Ne angajăm să integrăm și să dezvoltăm în continuare infrastructurile noastre în cloud computing și soluții digitale, lucrând îndeaproape pentru transformarea digitală a guvernelor și societăților noastre. Și nu este vorba doar de administrare, ci de siguranța și prosperitatea cetățenilor noștri, a fiecăruia dintre noi”, a remarcat ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării în Guvernul României, Sebastian Burduja.

Această cooperare va sprijini eforturile ministeriale în domeniul transformării digitale și al utilizării serviciilor cloud, precum și noilor tehnologii în sectorul public și privat din România și Republica Moldova.

Tags: BucureştiChişinăuCooperaredigitalizareGuvernheadnewsministermoldovaRomâniatehnologietransformare
Previous Post

SIS din R. Moldova, acces la dosarele ce vizează represiunile politice din perioada sovietică

Next Post

33 de ani de la „Podul de flori” de la Prut

Next Post
30 de ani de la cel de-al doilea Pod de Flori

33 de ani de la „Podul de flori” de la Prut

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.