• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Vicepremierul de la Chișinău: R. Moldova va ajunge în UE indiferent dacă diferendul transnistrean va fi rezolvat sau nu

Ana Marchitan by Ana Marchitan
21 decembrie 2023
in Actual, Regiunea transnistreana
0
Nu uităm: 13 decembrie 1991, primele victime făcute de separatiștii de la Tiraspol
0
SHARES
158
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Bruxelles-ul a transmis un mesaj foarte clar: „Republica Moldova va ajunge în UE indiferent dacă dosarul transnistrean va fi rezolvat sau nu”. Declarații în acest sens au fost făcute de Oleg Serebrian, vicepremierul pentru Reintegrare de la Chișinău. 

„Bruxelles-ul a fost foarte explicit. Asta ne încurajează. Părerea mea, care este împărtășită și de colegii mei din Guvern sau din fracțiunea care a dat votul de încredere acestui Guvern, este că acest mesaj foarte pozitiv care vine de la Bruxelles și care este un semnal pentru cei care vor să împiedice integrarea R. Moldova în Uniunea Europeană, cu dosarul transnistrean, zicând că: dacă aveți acest dosar nerezolvat nu veți ajunge niciodată în UE. Iată că mesajul Bruxelles-ului este că R. Moldova va ajunge la Bruxelles, indiferent dacă acest dosar va fi rezolvat sau nu”, a declarat Oleg Serebrian în cadrul unei emisiuni de la TVR Moldova.

Totuși, el a subliniat că autoritățile de la Chișinău trebuie să facă tot posibilul „ca să ajungem în UE fără probleme”.

„Totuși părerea mea este că trebuie să facem tot posibilul ca să ajungem în UE fără probleme. Este de datoria noastră să facem acest lucru. Să grăbim acest proces, cel puțin să creăm premise pentru soluționarea acestui conflict și să demonstrăm niște succese. Atunci când va veni momentul să devenim stat membru al Uniunii Europene, preferabil ar fi ca regiunea să fie integrată sau să fie o perspectivă foarte clară”, a punctat vicepremierul pentru Reintegrare de la Chișinău.

Menționăm că Înaltul Reprezentant al UE pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate, Josep Borrell, a declarat anterior că Republica Moldova decide, în mod independent, ce se întâmplă cu regiunea transnistreană. Potrivit oficialului european, Ciprul a devenit membru al UE având o problemă teritorială, iar R. Moldova poate, de asemenea, să facă acest lucru.

Previous Post

UE investește în sursele de energie alternativă din R. Moldova

Next Post

R. Moldova va avea o agenție pentru securitate cibernetică

Next Post
Opinie: Propaganda rusă care pretinde că moldovenii nu sunt români prinde la categoriile cele mai analfabete și împarte R. Moldova în două tabere

R. Moldova va avea o agenție pentru securitate cibernetică

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.