În acest fel a ales să comenteze Traian Băsescu mesajul postat de Twitter de vicepremierul us Dmitri Rogozin, potrivit căruia România planifică întâi integrarea Republicii Moldova în UE, iar apoi anexarea acesteia.
Traian Băsescu a punctat în cadrul unei conferinţe de presă pe care a ţinut-o alături de președintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, că România a fost prima țară care a recunoscut independența Republicii Moldova. ,,România a fost primul stat din lume care a recunoscut independența Republicii Moldova și acest lucru trebuie subliniat vizavi de declarațiile faimosului demnitar rus”, a afirmat Băsescu.
La rândul său, președintele Estoniei a precizat că singura anexare a fost cea a Estoniei, Letoniei și Lituaniei și Basarabiei. ,,Acestea sunt cazuri de anexare. Ceea ce este ciudat este că nu au recunoscut că au anexat așa ceva, însă acestea sunt cazurile pe care le știu eu”, a menţionat Toomas Hendrik Ilves.