• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

România prelungește starea de alertă. Ce restricții se impun începând de astăzi

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
15 octombrie 2020
in Actual
0
0
SHARES
87
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Guvernul României a aprobat hotărârea privind prelungirea stării de alertă cu 30 de zile, începând de joi, 15 octombrie. O parte dintre restricţii se vor aplica progresiv, în funcţie de incidenţa cazurilor, dar noua stare de alertă vine şi cu câteva interdicţii pentru toată lumea.

Nu se mai pot organiza nunţi, botezuri şi alte petreceri, indiferent dacă sunt în spaţii deschise sau închise. Iar restaurantele, teatrele şi alte alte instituţii de cultură vor funcționa în regim special, în funcţie de incidenţa cazurilor la mia de locuitori din localitatea respectivă. Totodată, masca de protecţie devine obligatorie în toate spaţiile deschise în localităţile unde indicele cazurilor de COVID depăşeşte 3 la mia de locuitori, dar și în restul localităților atunci când vă aflați în spațiile publice închise, spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă.

De asemenea, vor fi testați săptămânal, prin grija direcțiilor de sănătate publică, personalul de îngrijiri care își desfășoară activitatea în centrele rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice și centrele rezidențiale pentru copii și adulți. Se vor menține interdicțiile privind organizarea și desfășurarea de mitinguri, demonstrații, procesiuni, concerte sau a altor tipuri de întruniri în spații deschise, precum și a întrunirilor de natura activităților culturale, științifice, artistice, sportive sau de divertisment în spații închise.

Activitatea cultelor religioase, inclusiv a slujbelor și rugăciunilor colective, se va desfășura în interiorul sau în afara lăcașurilor de cult cu respectarea regulilor de protecție sanitară, iar organizarea de procesiuni și pelerinaje religioase este permisă numai cu participarea persoanelor care au domiciliul sau reședința în localitatea unde se desfășoară respectiva activitate.

Potrivit şefului DSU, Raed Arafat, masca este purtată obligatoriu şi la 50 de metri de la intrarea în şcoli.

România a înregistrat până în prezent 164.477 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 122.714 au fost tratate și vindecate și 5.601 au decedat.

Tags: Bucureşticoronaviruscovid-19headnewspandemieRomâniastare de alertă
Previous Post

Neașteptat: Andrei Năstase îi cere Maiei Sandu să facă un pas înapoi și să îl susțină la prezidențiale

Next Post

Pe votul cui se bazează Maia Sandu pentru a face diferența față de Dodon

Next Post
Maia Sandu, în pragul moțiunii de cenzură: „De ce vreți să scăpați de noi?”

Pe votul cui se bazează Maia Sandu pentru a face diferența față de Dodon

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.