• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Exporturile R. Moldova pe piața Uniunii Europene, în creștere

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
17 august 2021
in Actual, Economic
0
0
SHARES
98
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Republica Moldova a înregistrat o creștere semnificativă a exporturilor unor categorii de produse agroalimentare pe piața Uniunii Europene. În 2020, a crescut volumul exporturilor de fructe, vin, uleiuri vegetale, dar și a preparatelor din fructe, legume sau nuci.

Exporturile de uleiuri vegetale au crescut de la 63 de milioane de euro, în 2019, la 85 de milioane, în 2020, înregistrând o majorare în proporție de 34,9%. De asemenea, anul trecut, exporturile de vin, vermut, cidru și oțet au înregistrat o majorare de 16,3% în comparație cu 2019, iar cele de fructe de 15,4%. Și exporturile de sucuri de fructe au cunoscut o ușoară creștere de 2,3%.

În timp ce exporturile de legume au scăzut cu 66,7%, vânzările preparatelor de legume, fructe sau nuci pe piața europeană au crescut cu 54,5% ajungând la 17 milioane de euro.

Exporturile către Uniunea Europeană au loc în baza unor condiții preferențiale datorită Zonei de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător, care este parte a Acordului European de Asociere și presupune liberalizarea graduală a comerțului cu bunuri și servicii. Uniunea Europeană este primul partener comercial și primul investitor în Republica Moldova.

Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, exporturile de mărfuri destinate statelor Uniunii Europene în ianuarie-iunie 2021 au totalizat 858,8 milioane dolari SUA, cu 15,7% mai mult, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2020, deținând o pondere de 64,5% în total exporturi, în creștere cu 1,1 puncte procentuale față de ianuarie-iunie 2020.

Totodată, în ianuarie-iunie 2021,principalele state de destinație a exporturilor de mărfuri, care au deținut 88,8% din total exporturi au fost: România (28,0% din total exporturi), Germania (10,1%), Federația Rusă (9,7%), Turcia (8,6%), Italia (7,1%), Polonia (3,9%), Republica Cehă (3,2%), Ucraina (2,8%), Belarus (2,3%), Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord (1,9%), Ungaria, Olanda și Spania (câte 1,4%), Franța (1,3%), Bulgaria, Elveția și Portugalia (câte 1,2%), Liban (1,1%) și Grecia (1,0%).

Tags: ChişinăuExportGermaniaheadnewsmarfamoldovapandemieproduse agroalimentareRomâniastatisticăUEUniunea Europeană
Previous Post

Oportunitate de burse oferite de Germania tinerilor din Republica Moldova

Next Post

Igor Dodon, cercetat în cazul averii acumulate

Next Post
Dodon îi stabilește Maiei Sandu deadline-uri: Până pe 1 februarie să numească un prim-ministru

Igor Dodon, cercetat în cazul averii acumulate

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.