• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Silvicultori din România și R. Moldova, cursă pentru titlul de „Cel mai bun pădurar”

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
7 octombrie 2021
in Actual
0
Silvicultori din România și R. Moldova, cursă pentru titlul de „Cel mai bun pădurar”
0
SHARES
106
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Silvicultori ai Agenției „Moldsilva” au participat la faza națională a Concursului profesional ,,Cel mai bun pădurar” 2021 din România, desfășurat la Direcția Silvică Olt și organizat de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, transmite Moldpres.

La această reuniune au participat câștigătorii etapelor județene organizate de cele 41 de direcții silvice ale Regiei Naționale din România, iar reprezentanții Republicii Moldova – Victor Burlacu, pădurar al Întreprinderii pentru Silvicultură „Hâncești-Silva”, Sergiu Racoviță de la Întreprinderea pentru Silvicultură „Silva-Centru”, Ungheni și Victor Dulea, angajat al Întreprinderii Silvo-Cinegetice „Strășeni”, au concurat cu colegii de peste Prut la invitația Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, scrie sursa citată.

Potrivit „Moldsilva”, cunoștințele concurenților și aptitudinile profesionale au fost testate la diverse probe, printre care: proba teoretică, sub forma unui test grilă cu întrebări din principalele domenii de activitate specifice meseriei de pădurar; recunoașterea speciilor de arbori și arbuști forestieri după semințe, frunze și puieți, a speciilor de vânat, precum și a principalelor specii de dăunători ai pădurilor; sortarea și determinarea volumului buștenilor prin măsurători și calcule matematice specifice; întocmirea unui act de contravenție/infracțiune și a unui proces-verbal de reținere, în vederea confiscării, a materialului lemnos, de proveniență ilegală etc.

Din cei peste 41 de participanți, silvicultorii basarabeni și-au adjudecat poziția a 18-a în clasamentul general. În cadrul Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, acest concurs anual este apreciat atât pentru posibilitatea de nominalizare și apreciere a celor mai buni silvicultori, cât și pentru ocazia de abordare în comun a problemelor și realizărilor fondului forestier.

Asemenea proiecte, dar și multe alte activități de domeniu sunt posibile datorită colaborării dintre Agenția „Moldsilva” și Regia Națională a Pădurilor – Romsilva și contribuie la sporirea capacităților profesionale. În agenda cooperării multidimensionale dintre silvicultorii din Republica Moldova și România se mai regăsesc activități și aspecte ale silviculturii moderne, proiectele transfrontaliere cu beneficii comune și abordarea pragmatică a problemelor fondului forestier de pe ambele maluri ale Prutului.

Tags: BucureştiChişinăucolaborareconcursforestierheadnewsmoldovaMoldsilvapadurariProiecte transfrontaliereRomâniaromsilvasilvicultori
Previous Post

Dodon a ajuns la Moscova înaintea delegației oficiale a R. Moldova. Cu cine s-a întâlnit socialistul

Next Post

Parlamentar de la Chișinău: Dodon a negociat la Moscova îngenuncherea Republicii Moldova

Next Post
Dodon la Moscova: Discuții despre reluarea unui împrumut din partea Rusiei

Parlamentar de la Chișinău: Dodon a negociat la Moscova îngenuncherea Republicii Moldova

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.