• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Premierul de la Chișinău, reacție după ce Rusia a interzis importul de fructe și legume din R. Moldova

Ana Marchitan by Ana Marchitan
10 august 2022
in Actual, Politic
0
Premierul desemnat explică de ce PSRM și Partidul Șor nu vor vota pentru programul de guvernare: Vrem să eliminăm schemele de delapidare, corupție și contrabandă
0
SHARES
197
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Natalia Gavrilița, premierul de la Chișinău, a venit cu o reacție după ce Rusia a anunțat că va interzice importul de fructe și legume din mai multe raioane ale Republicii Moldova, cu excepția celor din regiunea separatistă transnistreană. 

Astfel, astăzi, șefa Guvernului de la Chișinău s-a arătat surprinsă de interdicția impusă de ruși pentru fructele și legumele din anumite raioane ale Republicii Moldova.

„Am fost informați că au fost identificate brusc în legumele și fructele din Republica Moldova insecte dăunătoare de către instituția abilitată din Rusia și este o interdicție de import din R. Moldova al fructelor și legumelor. Cum e posibil ca fructele și legumele din raionul Criuleni să aibă insecte, iar cele din raionul Dubăsari sa fie fără probleme (n. red: raioane vecine)?”, a întrebat Natalia Gavrilița.

La rândul său, Radu Musteață, directorul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor de la Chișinău (ANSA), a informat că deocamdată instituția nu a primit niciun document oficial din parte Serviciului de Supraveghere Veterinară și Fitosanitară din Rusia privind respectiva interdicție.

„Până la momentul actual încă nu am primit oficial nota autorității competente din Federația Rusă și nu mă pot expune în detalii asupra dăunătorilor și regiunilor stipulate doar în comunicatul Rosselhodnadzor. Nu am fost notificați nici anterior despre existența unor cazuri în perioada recentă. (…) R. Moldova exportă în foarte multe state și până la momentul actual nu avem nicio notificare oficială pe domeniul fitosanitar. Multe piețe s-au diversificat și nu avem notificări pe domeniul respectiv din alte state„, a declarat Radu Musteață.

În același context, șeful ANSA a mai adăugat că pretențiile instituției respective din Rusia vor fi analizate, iar dacă va fi necesar vor fi intensificate controalele fitosanitare.

Totodată, premierul Natalia Gavrilița a amintit că în ultimul timp „am deschis semnificativ piața UE” și trebuie să ne preocupam de calitatea produselor, precum și de menținerea și de identificarea a noi piețe de desfacere pentru produsele din Republica Moldova.

Amintim că Serviciul Federal de Supraveghere Veterinară și Fitosanitară al Federației Ruse (Rosselhoznadzor) a anunțat recent că din 15 august va interzice importul de fructe și legume provenite din aproape toate raioanele R. Moldova, cu excepția celor din regiunea transnistreană.

Rosselhoznadzor și-a motivat decizia prin faptul că aceste produse din Republica Moldova ar fi încălcat „în mod repetat standardele de calitate”.

Tags: fructeheadnewsimportlegumeRepublica MoldovaRusia
Previous Post

Preotul Alexandru Baltagă, pierit în lagăr pentru că votase Unirea, va fi canonizat de Biserica Ortodoxă Română la propunerea Mitropoliei Basarabiei

Next Post

SUA oferă zeci de milioane de dolari pentru creșterea economică și consolidarea democrației în R. Moldova

Next Post
Ambasadorul SUA la Chișinău, despre prezidențiale: Un vot important pentru viitorul R. Moldova și un test vital pentru instituțiile statului

SUA oferă zeci de milioane de dolari pentru creșterea economică și consolidarea democrației în R. Moldova

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2023 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2023 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.