• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Oaspeți din România, la „Ziua Națională a Vinului” sărbătorită la Chișinău

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
3 octombrie 2022
in Actual, Cultural
0
SMURD Galați, intervenție pentru transportarea unui pacient de la Comrat la Chişinău
0
SHARES
92
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

În zilele de 1 și 2 octombrie, orașul Chișinău a devenit capitala vinului. După o pauză de doi ani, în Piața Marii Adunări Naționale s-a sărbătorit „Ziua Națională a Vinului”, cea de a XXI-a ediție reunind într-o expoziție fără precedent peste 80 de producători din toate regiunile.

Cu deviza „Vinul meu aduce pace, Ura-n dragoste preface”, evenimentul a oferit vizitatorilor de pe ambele maluri ale Prutului ocazia să participe la degustări, master class-uri, ateliere de meșteșugărit, dar și să se bucure de un program cultural – artistic cu participarea celor mai îndrăgiți artiști.

„Și în acest an Ziua Națională a Vinului continuă să promoveze cultura consumului responsabil și corect al vinului de calitate. Vinăriile din republică vor avea ușile deschise pentru turiștii dornici să descopere ofertele oenogastronomice și tezaurul cultural-artistic al regiunii”, a subliniat un reprezentant al Oficiului Național al Viei și Vinului, principalul organizator.

La săbătoare au fost prezenți și reprezentanți ai județului Iași, printre care Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași, și Marian Uscatu, Mircea Manolache și Gabriel Prităviță, consilieri județeni.

De asemenea, la nivel academic Iașul a fost reprezentat de prof. univ. dr. Valeriu Cotea și de șef lucr. dr. Cintia Colibaba, de la Universitatea de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” în calitate de jurați, la concursul „Vinurile Moldovei”, dedicat vinurilor produse din soiuri autohtone, soiuri noi, vinurilor obținute prin asamblarea lor cu cele din soiuri europene, precum și a băuturilor spirtoase de origine vitivinicolă.

Ediția din acest an a avut și o identitate vizuală deosebită, care este inspirată din tradițiile milenare în vinificație și ospitalitatea basarabenilor recunoscută la nivel internațional.

Tags: ambasadorChişinăuheadnewsIaşiministerul agriculturiimoldovaproduseRomâniasoiurivinvinificatievizitatoriZiua Nationala a Vinului
Previous Post

Consulul României la Bălți, vizită în Ungheni: Vom continua să sprijinim comunitățile locale din R. Moldova pentru integrarea în UE

Next Post

Muzeul de Istorie și Etnografie din Soroca va purta numele „Nicolae Bulat”

Next Post
„Străjerul” Cetății Soroca, promotor al limbii române şi al idealurilor naționale românești, a trecut la cele veșnice

Muzeul de Istorie și Etnografie din Soroca va purta numele „Nicolae Bulat”

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.