• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Reacția Chișinăului la acuzațiile Tiraspolului privind o presupusă blocadă a regiunii transnistrene

Ana Marchitan by Ana Marchitan
22 noiembrie 2022
in Actual, Politic
0
Opinie: Propaganda rusă care pretinde că moldovenii nu sunt români prinde la categoriile cele mai analfabete și împarte R. Moldova în două tabere
0
SHARES
134
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Biroul politici de reintegrare a venit cu o reacție după ce separatiștii de la Tiraspol au acuzat din nou autoritățile de la Chișinău de o presupusă blocadă a regiunii transnistrene. 

Potrivit sursei citate, acuzațiile aduse de Tiraspol sunt transmise pe o adresă greșită. „Criza energetică cu care se confruntă Republica Moldova, inclusiv regiunea ei transnistreană, nu a fost cauzată de Chișinău, ci de deciziile nejustificate ale companiei ruse Gazprom, care a redus volumul de gaze naturale livrate companiei Moldovagaz. Astfel, partea rusă se face responsabilă de situația creată, inclusiv de criza energetică și social-economică din regiunea transnistreană. Demersurile Tiraspolului trebuie adresate Moscovei, care sacrifică regiunea șantajând Republica Moldova cu arma energetică, cum a mai făcut-o și în 2009”, se arată într-un comunicat de presă.

Totodată, Biroul politici de reintegrare din cadrul Guvernului Republicii Moldova a amintit că pe parcursul anilor, autoritățile de la Chișinău au atenționat în nenumărate rânduri administrația de la Tiraspol, dar și partea rusă, despre riscurile create de anomalia energetică și economică din stânga Nistrului, alimentată de subvenționarea camuflată a regiunii de către Gazprom.

„Singura soluție pentru depășirea crizei este reluarea livrării gazelor naturale de către Gazprom în cantitățile prevăzute de contractul în vigoare. Pe termen mediu este nevoie de legalizarea integrală a activităților economice în stânga Nistrului și aplicarea instrumentelor economiei de piață, inclusiv în sectorul energetic și cel al utilităților publice. Aceste măsuri ar face regiunea imună împotriva șocurilor externe induse de Federația Rusă și ar rezulta în creșterea economică a Republicii Moldova și consolidarea sectorului energetic al statului. Diversificarea surselor energetice pentru R. Moldova, inclusiv pentru regiunea transnistreană, rămâne prioritară. Conștientizarea și acceptarea acestei necesități ar ajuta Tiraspolul să coopereze eficient cu Chișinăul pentru depășirea crizei și prevenirea crizelor energetice pe viitor”. 

De asemenea, cu referire la libertatea circulației, Chișinăul a subliniat că a optat întotdeauna pentru ridicarea oricăror bariere în acest sens pe ambele maluri ale Nistrului.

„Anume măsurile restrictive ale Tiraspolului, inclusiv posturile neautorizate de control, reprezintă piedica principală în calea înfăptuirii acestui deziderat. Nici acuzațiile legate de piedici aplicate importatorilor din regiunea transnistreană nu corespund realității. Pentru primele trei trimestre ale anului în curs, importul multor produse în regiune este chiar mai mare decât în perioada respectivă a anului 2021. Reamintim și faptul că operațiunile de import-export ale companiilor din regiunea transnistreană nu sunt taxate/impozitate. În consecință, credem că aceste acuzații au doar un singur scop – să tensioneze situația politică din R. Moldova și din regiune, să inducă în eroare opinia publică și partenerii externi, pregătind eventual terenul pentru o nouă provocare, care ar putea pune în pericol stabilitatea fragilă pe care am reușit să o menținem până în prezent”, a conchis Biroul politici de reintegrare de la Chișinău.

Amintim că reprezentanții regimului separatist de la Tiraspol au anunțat recent că au sesizat Organizația Națiunilor Unite (ONU) și Organizația pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) în legătură cu o presupusă blocadă a regiunii de către autoritățile de la Chișinău.

Tags: Chişinăuheadnewsreactieregiunea transnistreanăRepublica MoldovaTiraspol
Previous Post

Un monument al eroilor grăniceri căzuți în Primul Război Mondial, inaugurat la Otaci

Next Post

Cadre didactice și sportivi din România și R. Moldova, la Turneul internațional de volei masculin organizat la Chișinău

Next Post
Cadre didactice și sportivi din România și R. Moldova, la Turneul internațional de volei masculin organizat la Chișinău

Cadre didactice și sportivi din România și R. Moldova, la Turneul internațional de volei masculin organizat la Chișinău

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.