• Despre noi
  • Contact
  • Cautăm colaboratori
InfoPrut
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto
No Result
View All Result
InfoPrut
No Result
View All Result

Album semnat de Familia Regală a României, la expoziția „Să redescoperim Crăciunul de altă dată” din Chișinău

Natalia Zgherea by Natalia Zgherea
16 decembrie 2022
in Actual, Cultural
0
Sute de mii de cărți vor putea fi accesate online cu ajutorul japonezilor
0
SHARES
131
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

O expoziție cu genericul „Să redescoperim Crăciunul de altă dată” a fost deschisă la Biblioteca Națională a Republicii Moldova. Printre lucrările expuse se numără și un album semnat de principesa Margareta a României și principele Radu al României, care prezintă o călătorie de un secol și jumătate cu generațiile Familiei Regale.

Expoziția cuprinde circa 90 de documente care reflectă tradițiile și obiceiurile de Crăciun și este structurată în două compartimente: „Tradițiile și obiceiurile creștine ale sărbătorilor de iarnă la români” și „Colindă-mă, Doamne, colindă!”.

„Sunt expuse cercetări vizând tradițiile sărbătorilor de iarnă la români, printre care se regăsesc volumele  semnate de Nicolae Băieșu „Sărbători domnești”; monografia „Sărbătoarea Nașterii Domnului” de dr. Dan Alexandru Streza, care prezintă rezultatul investigațiilor privitoare la „originea, evoluția și importanța în cadrul anului liturgic”; „Crăciunul regal”, un album semnat de principesa Margareta a României și principele Radu al României, care prezintă o călătorie de un secol și jumătate cu generațiile Familiei Regale, 150 de Crăciunuri regale din istoria României; culegeri de colinde editate în diferite timpuri; cărți cu preparate culinare ce respectă calendarul religios a postului de Crăciun și bucătăria sărbătorii; cărți poștale și bibelouri cu tematica sărbătorilor de iarnă”, a precizat Ludmila Erușevschi, curatorul expoziției, pentru Moldpres.

Aceasta a mai menționat că expoziția are drept scop redescoperirea valorilor tradiționale, a obiceiurilor de iarnă autentice locale, promovarea și orientarea acestora spre tânăra generație, pentru păstrarea și punerea în valoare a creațiilor populare autentice, a obiceiurilor și tradițiilor românești.

Expoziția va fi deschisă până pe 15 ianuarie 2023.

Tags: BucureştiCasa RegalaChişinăucolindeCraciunExpoziţieFamilia RegalaheadnewsmoldovaRomânia
Previous Post

Cetățenii R. Moldova cu pașapoarte diplomatice și de serviciu, călătorii fără vize în Egipt

Next Post

Maia Sandu, noi detalii despre o posibilă ieșire a R. Moldova din CSI

Next Post
Maia Sandu: R. Moldova nu poate renunța la achiziția de gaze naturale din Rusia

Maia Sandu, noi detalii despre o posibilă ieșire a R. Moldova din CSI

Arhiva InfoPrut

  • Cautăm colaboratori
  • Contact
  • Despre noi
  • Dosare
  • Infoprut.ro
  • Sondaje

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politic
  • Cultural
  • Extern
  • Dosar
  • Opinii
  • Focus
  • Interviu
  • Comunităţi istorice
  • Foto

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.